Full Porselen Kronlar

Yüzün çekiciliğini oluşturan en önemli temel öğeler ise gözler ve ağızdır. Etkileyici gülümsemenin bireylerin kendine olan güvenlerindeki pozitif etkisinin gözardı edilemeyecek önemi, yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Porselen kronlar seramik yapı kuvvetli bir alt yapı ile destekleme, porselenin tüm yapısını güçlendirme porselen yüzeyini güçlendirme işlemleri ile kuvvetlendirilebilir. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Porselen alt yapısında metal bulunmaması (full porselen) ışık geçirgenliğini arttırır. Böylece estetik olarak doğal dişe yakın sonuçlar elde edilir. Bu nedenle özellikle ön dişlerde Full Porselenlertercih edilir.

Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko, fotoğraf makinası flaşı…vb) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Full porselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler. Full porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir doğallık oluşturur.

Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur.

Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır. Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselen diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar. Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı oluşabilecek allerji riski full porselenlerde yoktur.

Metal desteksiz porselenler, doğal dişlerde olan ışığı geçirgenlik özelliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe yakın estetik bir görüntü sağlanır. Fakat çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenler, metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır.

Porselen kronlar metal desteksiz kronlar mekanik ve kimyasal olarak dişe yapışırlar bölgede metalin yansımasıyla dişeti hizasında koyu bir çizgi oluşabilir. Bu özellikle birkaç yıl içinde, dişeti çekilmelerinde daha belirgin olur. Metal desteksizlerde bu renk farkı olmadığı için bu oluşmaz ve daha nettir.

Metal desteklilerde kullanılan metallere karşı alerji riski oluşabilir. Metallerde bu risk yoktur. Zirkonyum alaşımlı metal desteksiz porselenler ısıyı iletmez, metal desteklilerde olduğu gibi ısı hassasiyeti oluşmaz. Dezavantaj maliyetidir. Ne kadar maliyetleri düşürülse de metal desteklilere göre maliyeti daha yüksek maliyetli olduğu için sık tercih edilmez. Bunun yanında diş hekiminizin yapacağı ağız planlamasıyla bazı durumlarda metal desteksiz köprülere imkan verememektedir. Bunlar mesela çok uygun diş eksiklikleri, alın üst çene ilişkisi çok bozuk olan durumlar, diş gıcırdatma ve sıkma alışkanlığı varsa bunun derecesi, doğal diş boylan sayılabilir. Bunları diş hekiminiz değerlendirmelidir.

Full Porselen Kuronların Avantajları
  • Full porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir görüntü oluşturur.
  • Full porselenler ise doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.
  • Full porselenler mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur.
  • Metal desteksizlerde alt yapıda metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.
  • Diş eti çekildiğinde, full porselenler doğal görünümlerini korur.
  • Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı oluşabilecek allerji riski full porselenlerde yoktur.
Porselen Kronlar ve Yöntemleri

Çürüğün çok fazla olduğu ve dolgunun yeterince dişten destek alamayacağı durumlarda, zayıf dişlerde ilerde olabilecek kırılmaları önlemek amacıyla, diş implantlarında üst yapı olarak,bir sebepten dolayı aşırı renklenmiş dişlerin diğer yöntemlerle normal rengine getirilemediği durumlarda, kırık, çapraşık, şekli bozuk dişlerde hastanın isteğine bağlı estetik sorunu olan dişlerde kuron kullanılır.

Bunların dışında bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara yapılan kuronlara bağlı, eksik dişlerin doldurulması durumuna da köprü denir.

Metal ulaşımlar içinde altın, pelladium, titanyum olan metaller, kıymetsiz metal alaşımlar krom, kobalt, nikel içerikli metaller. Porselen kronlarda taşıyıcı olarak, yani gelen çiğneme kuvvetine dayanabilmesi için iç tanırından yapıştırıcı malzeme ile porselen arasında bir malzemeye ihtiyaç vardır. Bu malzeme, ya metal ya da metal yerine kullanılan güçlendirilmiş porselenin özel makinelerle sıkıştırılması ile elde edilen IPS porselenler veya zirkonyum alaşımlarla elde edilen taşıyıcı parçalardır.

Geçirgenliğini çok iyi almasından dolayı özellikle tercih edilir. Arka bölge için özellikle çiğneme kuvvetine karşı yeterince dayanıklı değildir. Doğal dişlere çok yakın bir görüntüsü vardır, derinlik ve canlılık verir. Zirkonyum esaslı köprülerde metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Zirkonyum alaşımın ulaştığı yüksek dayanıklılıkla arka bölgedeki köprülerde çok rahat kullanılır, estetik ve dayanıklılığı sağlar.

Full Porselen Kronlar
Porselen kronlar seramik yapı kuvvetli bir alt yapı ile destekleme, porselenin tüm yapısını güçlendirme porselen yüzeyini güçlendirme işlemleri ile kuvvetlendirilebilir. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir.
Detaylı Bilgi ve Randevu

Etkileyici Gülümseme

Daha etkileyici gülümsemek için merkezimizden bilgi alın.

WhatsAppİnstagramFacebookTwitterYouTube