Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, son yıllarda insanların daha çok rağbet ettiği bir tedavi ve estetik yöntemidir. Dişler zaman içerisinde çeşitli nedenlerle renklenirler ve eski parlaklıklarını kaybederler. Beyazlatma teknikleri ile dişlerin doğal rengini daha da beyazlık verilebilmektedir.

Dişinizin Yapısı

Her diş iki temel tabakadan oluşmaktadır. Dentin adı verilen bir alt tabaka ve kanallı bir yapıya sahip olan, kalsifiye ve en dıştaki tabaka olan mine. Mine sert bir tabadır ve dişin en dış yüzeyini örter. Günlük hayatta yediğimiz yiyecek ve içeceklerle birlikte; özellikle kırmızı şarap, kahve, çay gibi renklendirici gıdalarla zaman içerisinde minenin renginde değişiklikler olmaktadır. Dişlerdeki renk değişikliğini esas olarak iki grupta sınıflandırabiliriz;

Dışsal Renklenmeler

Dişin yüzeyine bazı gıdalardan, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı ajanlardan yapışan renklenmelerdir. Çoğunlukla diştaşı temizliği ve sonrasında yapılan profesyonel fırçalama ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür. Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. Bu nedenle ne tip bir uygulama yapılması gerektiğine diş hekiminiz ile birlikte karar vermeniz en doğrusudur.

İçsel Renklenmeler

Dişin içine işlemiş ve fırçalama ile çıkarılamayan renklenmelerdir. Dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar da (ilaçlara bağlı veya fazla flor alımına bağlı) bu sınıfa girer.
Beyazlatma – Bleaching işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında çok başarılı olur.

Diş Hekimi kontrolünde yapılan beyazlatma işlemi ile bu tür renklenmelerden kurtulmak mümkündür. Bleaching işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında başarılı olur.

Beyazlatma(Bleaching)

Beyazlatma, dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan ve estetik açıdan sorun yaratan renkleşmeleri giderme işlemidir. Renkleşmeler genellikle yaşlılık, boyar maddelerin (kahve, çay, kola, sigara…vb.) tüketimi, travma, kanal tedavisi, eski protezler, kaplamalar ve de dolgular nedeniyle oluşur. Dişlerin gelişim sürecinde kullanılan antibiyotik (tetrasiklin) veya aşırı flor tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabilir.

Bu beyazlatma işleminin hiçbir zararı ve yan etkisi yok. Yalnız rengi aşırı derecede ağartılmak istenen dişlerde hassasiyet meydana gelebiliyor ve bu da iki üç gün içerisinde geçiyor.

Beyazlatma işlemi iki şekilde yapılabilir;

Home Bleaching(Ev Tipi)

Hekimin ağızdan ölçü almasını takiben, dişlerin üzerine takabilecek ince ve elastik kalıpları hazırlanır. Bireysel olarak hazırlanan özel kalıbın ön bölgesindeki ufak haznelere hasta evde ilaç yerleştirerek bu kalıbı dişlerin üstüne günde en az 4-8 saat süreyle takar. Bu işlemin uyku esnasında yapılması, gece tükürük salgısı azaldığından beyazlatmanın etkinliğini arttırır ve hastanın günlük yaşantısını etkilemez. Beyazlatma uygulaması sonrasında plaklar ağızdan çıkarıldıktan sonra dişlerin fırçalanması ve ilacın ağızdan uzaklaştırılması tavsiye edilmektedir. Tedavi, elde edilecek beyazlık derecesi ve de dişlerde oluşabilecek hassasiyete bağlı olarak ortalama 1-4 hafta içinde sonlandırılmalıdır.

Bu tedavi esnasında özellikle çay, kahve ve şarap gibi boyar maddelerle sigara tüketiminden kaçınılmalıdır.

Office Bleaching(Muayenehane Tipi)

Bu yöntem klinikte ve diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmadır. Burada kullanılan solüsyonun ev tipinde kullanılana oranla çok daha yüksek konsantrasyonda olması, tecrübeli bir hekimin kontrolünü gerektirmektedir. Bu yöntemde tedavi süresi çok daha kısa olacaktır, ancak hassasiyet riski artabilmektedir.

Her iki yöntemde etkin olmasına rağmen tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne bağlıdır.

Her iki yöntemde de özellikle unutulmaması gereken nokta, elde edilen beyazlığın ömür boyu kalıcı olmamasıdır. Daha önceden renkleşmeye neden olan etkenlerin devamlılığı ve de özellikle çay, kahve ve şarap…gibi boyar maddelerle sigara tüketiminin miktarı, renkleşmenin geri dönüş süresini belirleyecektir.

Diş Beyazlatmanın Ömrü

Kişiden kişiye değişen faktörlere bağlı olarak tedavinin ömrü de değişebilmektedir.

Kazanılan beyazlığın daha uzun süreli olması açısından 6 ayda ya da yıl 1 sefer olmak üzere tek seans halinde beyazlatma işlemi uygulanabilir.

En güvenli diş beyazlatma; mümkün olan en düşük konsantrasyonlu beyazlatma ajanı ile en uzun sürede gerçekleşen tedavi şeklidir. Bir beyazlatma tedavisinde ne kadar düşük konsantrasyonda beyazlatıcı kullanılır ve ne kadar uzun sürede, ne kadar yavaş beyazlatma sağlanırsa rengin geriye dönme riski o kadar azaltılmış olur.

Diş beyazlatma sonrasında yapılacak olan kaplama ve kompozit restorasyonlar, diş renginin sabitlendiği 1 hafta- 15 gün sonra yapılmalıdır. Böylece hem renk uyumu daha iyi olur hem de kompozit dişe daha güçlü bağlanabilir.

Sonuç olarak; diş beyazlatma tedavilerinde hastayı memnun edecek şekilde bir estetik başarı amaçlanmaktadır. Bu başarı için de hastanın işbirliği oldukça önemlidir.

Diş beyazlatma uygulaması kesinlikle diş hekimi kontrolünde ve kurallara uygun şekilde yapılmalıdır. Dişlerin doğal rengi tespit edilerek, hastanın beklentisi de göz önünde bulundurularak uygun tedavi diş hekimi tarafından belirlenmelidir. Vital beyazlatma ürünleri ilaç kategorisindedir ve dişhekimi onayı ve denetimi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır

Home Bleaching(Ev Tipi)
Hekimin ağızdan ölçü almasını takiben, dişlerin üzerine takabilecek ince ve elastik kalıpları hazırlanır. Bireysel olarak hazırlanan özel kalıbın ön bölgesindeki ufak haznelere hasta evde ilaç yerleştirerek bu kalıbı dişlerin üstüne günde en az 4-8 saat süreyle takar.
Detaylı Bilgi ve Randevu
Office Bleaching(Muayenehane Tipi)
Bu yöntem klinikte ve diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmadır. Burada kullanılan solüsyonun ev tipinde kullanılana oranla çok daha yüksek konsantrasyonda olması, tecrübeli bir hekimin kontrolünü gerektirmektedir. Bu yöntemde tedavi süresi çok daha kısa olacaktır, ancak hassasiyet riski artabilmektedir.
Detaylı Bilgi ve Randevu

Gülümsemeniz Parlasın

Daha beyaz gülüşler için merkezimizden bilgi alın.

WhatsAppİnstagramFacebookTwitterYouTube