Bonding Uygulamaları

Kırık dişlerin tamirinde, küçük aralıkların kapatılmasında ve diş boylarının uzatılmasında kullanılabilir.Bonding, dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir.
BondingBu amaçla kullanılan malzemeler (mikrofil ajanlar), doğal dişin dış yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir. Bonding, günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu dişhekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda, en az miktarda diş kaybı ile bu işlem gerçekleştirilir

Bonding uygulanan dişler normal dişler kadar renk değişimine uğrar. Cilalama yapılarak lekelenmeye karşı dayanıklılığı arttırılabilir. Sigara, çay, kola ve kahvenin sebep olduğu lekelenmeler rutin diş temizliğiyle giderilebilir. Bonding uygulanmış bir dişe, gerektiğinde yeniden bonding işlemi yapılabilir. Her yaşta kişiye uygulanabilir.

Dişlerdeki renk değişikliğini sağlama ya da şekil değişikliği vermek, dişi istenilen boyutlarda büyütebilmek ve dişler arasında oluşan boşlukları kapatmak için kullanılan uygulamalardır.

Mikrofil ajanlar dediğimiz bir çeşit malzeme ile doğal dişin üzerine uygulanır ve dişteki kusur yok edilir ve estetik görüntü sağlanır.

En az diş kaybı bu işlemle sağlanabilir. Hemen hemen herkese uygulanabilir. Ortalama 15 dk. ile 1 saat arasında tedavi süreci bitmiş olur.

Buz ve şeker gibi çok sert nesneleri ısırmaktan kaçınmak gerekir.
Dişlerde varolan aralıkları, ufak tefek yüzey problemlerini veya kırıkları kısa süreli tek seanslık bir işlemle düzeltmek mümkündür. Bonding işleminde, dişin rengi tespit edildikten sonra uygun renkteki kompozit reçinelerle dişe istenilen form verilir. Bu işlem sırasında dişin rengini alan ‘bukalemun’ özellikli kompozitler kullanılarak maksimum renk uyumu elde etmek mümkündür.
Uygulanacak seans sayısı yapılacak işleme göre değişir. Bir seans süresi 15 dakikayla 1 saat arasında değişir. Restorasyonların dayanıklılık süresi 5-10 yıl arasında değişebilmektedir. Bu süre hastanın beslenme alışkanlıkları, ağız bakımı ve sigara kullanmasına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Bonding Sistemi Uygulanırken Ağrı Hissedilir Mi?
Hayır! Pek çok durumda, dişi uyuşturmaya bile gerek duymadan bu işlem uygulanabilir.

Bonding Doğal Görünür Mü?
Evet! Kozmetik diş hekimliğinde yetkin bir diş hekimi tarafından yapıldığında doğal görünür.

Adeziv Sistem(Bonding)Uygulanan Dişlerde Zamanla Renk Değişimi Olur Mu?
Mikrofil ajanlar, en ileri tekniklerle elde edilmiş olup, hemen hemen diş yapısıyla aynı özellikler taşırlar ve ancak normal dişler kadar renk değiştirirler. Yüzey pürüzlülüğü, cilalama ile en aza indirildiğinde lekelenmeye karşı dayanıklılığı artar. Dış faktörlerin sebep olduğu (sigara, çay, kola, kahve…vb.) olası lekelenmeler ise, rutin diş muayenelerinde giderilebilir.

Bondingin Uygulandığı Dişler Özel Bir Bakım Gerektirir Mi?
Bu konuda bazı sınırlamalar mevcuttur. Çok sert nesneleri (buz, şeker…gibi) ısırmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca tırnak yeme gibi olumsuz alışkanlıklardan uzak kalınmalıdır.

Bir Adeziv Sistemin(Bonding)Ömrü Ne Kadardır?
Bu süre, kullanılan malzemenin kalitesine ve diş hekiminin becerisine bağlıdır. Son teknoloji ile üretilen malzemelerin ömrü 5 ila 10 yıldır. Bonding (adeziv sistem)uygulanmış bir dişe, daha sonra yeniden bir bonding işlemi yapılabilir.

Bu İşlem Pahalı Mıdır?
Genellikle diğer estetik işlemlere göre daha ekonomiktir. Ücreti belirleyen faktör, kullanılan malzeme ve seçilecek tedavi türüdür.

Tedavi Süresi Ne Kadardır?
Size, güzel ve kendinizden emin bir gülümseme armağan edecek olan bu işlem için pek çok kez bir seans (15 dak.–1 saat) yeterlidir. Uygulanacak seans sayısı, yapılacak işleme göre değişir.
Bonding İşlemi Herkese Uygulanabilir Mi?
Evet! Hemen hemen bütün yaş gruplarına bu tedavi metodu uygulanabilir. Çocuklar, ergenlik çağındakiler, yetişkinler ve yaşlılar görünüşlerini ve gülümsemelerini bu metot sayesinde daha da güzelleştirebilirler.

Bonding Uygulamaları
Kırık dişlerin tamirinde, küçük aralıkların kapatılmasında ve diş boylarının uzatılmasında kullanılabilir.Bonding, dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir.
Detaylı Bilgi ve Randevu

Etkileyici Gülümseme

Daha etkileyici gülümsemek için merkezimizden bilgi alın.

WhatsAppİnstagramFacebookTwitterYouTube