İmplant Neden Yaptırılır ?

İmplant tedavisi hastalarda oluşan bir ya da birden fazla olan diş kayıplarında yani eksikliklerinde yapılması uygun görülen bir tedavi yöntemidir.

İmplant tedavisi ne gibi durumlarda uygulanır ?

İmplant tedavisi öncelikle sadece bir dişin eksilmesi durumunda etraftaki sağlam dişlere herhangi bir hasar vermeden bir implant yapılarak eksik olan diş yerine estetik ve sağlam bir diş oluşturulabilmektedir. İmplant tedavisinin diğer uygulandığı durum da diş kayıpları ile oluşan travmalar sonucu ortaya çıkan kemik erimeleri, çene kemiğinde küçülme gibi durumlarda implant tedavisi uygulanmaktadır. Hasta çene kemiklerinde erime olduğundan direkt olarak protez kullanmakta zorlanacak hatta kullanamayacaktır. Bunun için de alt ve üst çeneye implant uygulanarak daha sonrasında rahatlıkla protezi kullanabilir hale gelecektir. Bu sayede yemek yeme esnasındaki çiğneme fonksiyonları artacak ve konuşurken telaffuzda oluşan bozukluklar büyük ölçüde düzelecektir.Hastanın dişlerinin arka bölgesi dişsiz sonlanıyorsa hasta azı dişlerini kaybettiğinde konforsuz ve kullanımı zor, takılıp çıkarılabilen protezler kullanmak yerine birkaç işlem sonucu implantlarla oluşturulan köprü ile herhangi bir sorun yaşamadan gönül rahatlığıyla diş fonksiyonlarını kullanabilir. Dişsiz bölgelerde genellikle implantlar kullanılarak bu şekilde hastaya bir kolaylık sağlanabilmektedir.

Yapılan köprünün desteği sayesinde dişlerin dayanıklılığı büyük oranda artırılmaktadır.

Özellikle alt çenedeki dişlerin kaybında implantlar en kurtarıcı tedavilerdendir. Tercihe göre 2 veya daha fazla implantın alt çeneye yerleştirilmesiyle alt çenede doğala en yakın bir biçimde ve fonksiyonlu sonuçlar elde etmek mümkündür. İmplant çok nadir oluşan istisnalar dışında her hastaya rahatlıkla uygulanan bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. İmplant tedavisi hastaların yaşam standartlarını ve kalitelerini artıran, hastaları tüm o zor kullanıma sahip protezlerden kurtaran en etkili ve oldukça başarılı tedavi yöntemidir. Doğal dişe en yakın neredeyse aynı denilebilecek düzeyde başarıya sahip uygulamalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsAppİnstagramFacebookTwitterYouTube