İmplant Tedavisi Sonucu Ne Zaman İyileşme Gerçekleşir ?

İmplant yapılan hastaların iyileşme süreci genel olarak bakıldığında oldukça kısadır. Öncelikle implantlar yani hastanın eksik dişlerinin yerine yenisi yapıldıktan sonra iyileşme hızlıca gerçekleşmektedir. Çene kemiğimnin içine yerleştirilen implantlar artık kullanıma hazır duruma gelmiş ise hastaya doktoru gerekli ikazlarda bulunur ve yapılan anesteziye gtöre değişiklik gösterse de çoğunlukla lokal anestezi kullanıldığı için hasta anestezinin etkileri geçtiği andan itibaren gönül rahatlığı ile yemek yiyebilmektedir. Ayrıca doktorun hastaya kullanmasını önerdiği ilaçları da zamanında ve dozunda aldığı sürece hasta implant işleminden hemen sonra normal hayata rahatlıkla dönebilmektedir.

Ancak bazı hastalarda lokal anestezi yeterli olmayacağından genel anesteziye başvurulmaktadır.

Genel anestezi uygulanarak implant takılan hastalar implant işleminden sonra ortalama 4-5 saat kadar müşahede altında tutulmaktadır. Genel anestezi etkisi uzun süren ve işlem sonrası belli bir süre yemek yenemeyen bir anestezi türü olduğu için gözetim altında hastayı bekletmek en doğrusu olacaktır. Bu süre zarfında ve sonrasında hasta doktorunun tüm ikaz ve önerilerine uymuş ve uymaya devam ediyorsa hasta bu sürenin sonunda normal hayatına dönebilnektedir. İmplantlar ağıza en uyumlu maddelerden yapılması nedeniyle ve ağızın kendi yapısı nedeniyle çok hızlı bir iyileşme sürecine sahiptir. Çene kemiğinde implantın yerleştirilmesi için aşlamalı olarak açılan delik daha sonra dikiş atılarak kapatılmaktadır. Bu diş etinde dikişle kapatılan bölge de ağız yapısının özelliğinden kaynaklı olarak büyük bir hızla iyileşme göstermektedir. Çene kemiğine yerleştirilen implant yani açılan o deliğe vide yerleştirildiği andan itibaren iyileşme başlamış durumdadır ve implant işlemi bittiğinde zaten iyileşme nerdeyse tamamlanmıştır. Tabi iyileşme bitmiş olsa da aslında devam etmektedir.

Çene kemiğine yerleştirilen implkantın kemikle bütünleşip birleşmesi 3-4 ay sürebilmektedir.

İmplantların üst kısımlarının da yapılması için bu sürenin geçmesi gerekmektedir. İmplant dediğimiz işlem diş kökü oluşturma işlemidir. Kök kısmı kemik ile bütünleştikten sonra geriye kalan kısım oldukça rahat bir şekilde uygulanacaktır. Bu bekleme süresi kullanılan implanta göre değişim göstermektedir. Ama ortalama aynı süre yeterli olmaktadır. Ayrıca sigara kullanmak da bu süreci olumsuz yönde etkilemektedir. Hekimin uyarı ve görüşlerine uyularak sigara gibi alışkanlıkları devam ettirmemek ve önerilen ilaçları kullanmak hastanın konforunu sağlamak amacıyla uyulması gereken kurallardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsAppİnstagramFacebookTwitterYouTube