Diş İmplantı Nedir, Nasıl Yapılır ?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir uygulama olan diş implantı daha önce belirli nedenlerden dolayı kaybettiğimiz dişlerin yani şuan ağzımızda bulunmayan dişlerin yerine tekrar güzel bir görünüm sağlamak amacıyla fonksiyonel ve görsel olarak olumlu etkiye sahip olan yapay diş köküne implant denmektedir. İmplant için uygun mazlezmeler kullanılmaktadır. Ve kaplama, damak protezi gibi yöntemlere göre oldukça güvenli ve işlevli bir tedavi yöntemidir.

Dental implant olarak artık halk arasında da bilinen bu yöntem gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Dental implant ; Tam kelime anlamı ise ağızda diş kayıplarını gidermeye yönelik çene kemiğinin alt ve üst bölgelerine yerleştirilen ve genellikle titanyumdan üretilen eksik olan dişin altyapısını oluşturan protezlerdir. Yani kısaca implant dediğimiz yapı eksik dişlerimizin yerine geçen ve kendi dişimizmiş gibi görevini yerine getiren protezlerdir diyebiliriz. Dişlerinden şikayetçi olan hastalarımız yani dişlerinin eksik olmasından veya kurtarılamayacak dişlere sahip olan hastalarımız implant tedavi yöntemi ile artık hayatta her açıdan çok daha sağlıklı ve konforlu bir hayata sahip olabilmektedirler. Dişler en önemli ve en çok kullandığımız yapılardır. Diş implantı yaptırmak hastalarımız tarafından bazen hiç bilinmeyen bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden öncelikle hastalarımızın implantın ne olduğunu neyden yapıldığını araştırmaları gerekmektedir. İmplant insanın vücuduna uyum sağlayan titanyumdan oluşan bir yapıdır. Titanyum vida ve tam üzerine oturan abutment ile birleştirilen yapı kron yapılarak (genellikle zirkonyum ) implant tedavisi sonlandırılmaktadır.

Bu tedavi yöntemi bir veya birden fazla diş eksiklikleri için kolaylıkla ve rahatlıkla uygulanabilmektedir.

İmplant tedavisi için hastalarımıza lokal anestezi uygulanmaktadır. Hastalar eğer bu cerrahi operasyonlardan tedirgin oluyorlarsa sedasyon ya da lokal anestezi uygulanabilmektedir. Daha sonra diş eti kesi ile açılarak çene kemiği görünür hale getirilir. Ve küçük bir delik açılır. Bu delik genişletilerek implantın içine oturacağı şekle getirilir. Bu açılan deliğin aşamalı olarak açılması çene kemiği üzerinde kötü yönde oluşabilecek etkiyi azaltma amaçlı yapılan bir yöntemdir. Son olarak da çene kemiğine açılan bu deliğe implant vidalanarak implant işlemi tamamlanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsAppİnstagramFacebookTwitterYouTube